














Tiss Chain Chronograph 1853 | 1:1 Quality(HEAVY QUALITY)
As a slim chronograph watch, the Tissot-1853 provides a sleek and precise timekeeping experience. With its slender design, this watch offers both style and functionality, making it the perfect accessory for any occasion.
| Model | 1853 |
| Chronograph | Working |
| Dial Color | Black |
| Strap Color | White |
| Strap Material | Leather strap |
| Case Size | 44x12mm |
| Case Material | Stainless steel slim dial |
| Functions | Chronograph working, Stopwatch, Date |
| Water Resistant | Yes |
| Movement | Quartz |
| Crystal Material | Mineral glass |
| Lock Type | Foldable Clasp |
| Weight | 72gm |
| Quality | 7A Premium Quality |
| Warranty | 12 Warranty (WRISTLY) |
Original: $26.85
-70%$26.85
$8.05Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
As a slim chronograph watch, the Tissot-1853 provides a sleek and precise timekeeping experience. With its slender design, this watch offers both style and functionality, making it the perfect accessory for any occasion.
| Model | 1853 |
| Chronograph | Working |
| Dial Color | Black |
| Strap Color | White |
| Strap Material | Leather strap |
| Case Size | 44x12mm |
| Case Material | Stainless steel slim dial |
| Functions | Chronograph working, Stopwatch, Date |
| Water Resistant | Yes |
| Movement | Quartz |
| Crystal Material | Mineral glass |
| Lock Type | Foldable Clasp |
| Weight | 72gm |
| Quality | 7A Premium Quality |
| Warranty | 12 Warranty (WRISTLY) |























